„Male priče“ Mirjana Nazor
Priče čitaju: volonteri Mladi Sanusa i roditelji suočeni sa malignom bolesti djeteta
Komentar: Mirjana Nazor, psihologinja
Čitaonice/slušaonice kao vid biblioterapije jedan su od načina kojeg smo odabrali kao utjecaj na poboljšanje kvalitete života djece i mladih oboljelih i liječenih od maligne bolesti i njihovih obitelji. Terapija knjigom, koristila se još u staroj Grčkoj – čitanje knjiga ili slušanje onoga tko čita tekst.
Moguć je povoljan učinak na čitače, mlade suočene sa malignom bolešću i njihove roditelje ali i na ostale slušatelje snimljenog materijala.
Uživljavanjem u pročitano ili slušanjem priča, ostvaruje se lakše prepoznavanje i prihvaćanje te razumijevanje vlastitih problema prikazanih kroz sudbine likova iz priča. Time se jačaju psihološki i emocionalni resursi i kapaciteti prvenstveno roditelja koji se suočavaju s bolešću djeteta i svih posljedica koje iz toga proizlaze. Ovim načinom će roditelji koji će slušati snimljene priče vjerojatno lakše i bolje razumjeti svoje emocije pa slijedom toga i svoja ponašanja. I vjerojatno i bolje razumjeti svoju djecu, njihove strahove, sumnje ali i nadanja.
- Projektna aktivnost kao dio projekta „Za sve nas“ tijekom 2022. i 2023. godine sufinancirana je sredstvima Grada Splita temeljem javnog natječaja.