Psihosocijalna podrška
Uspostavljanje dijagnoze maligne bolesti kod djeteta čini jedno od najstresnijih iskustava koje se može dogoditi u obitelji. Za roditelje je to psihološki i egzistencijalni izazov, a stres je izuzetno visok. Kako maligna bolest kod djeteta ima i medicinske posljedice (dugotrajno, iscrpljujuće liječenje ponekad sa smrtnim ishodom, razorne kemoterapije i radio zračenja kod nekih sa cjeloživotnim posljedicama) i socijalne posljedice jer traumatizira i izaziva teškoće u prilagođavanju na novu životnu situaciju te tako pogađa cijelu obitelj, roditeljima je neophodno osigurati i pravovremeno pružiti psihološku potporu u prevladavanju teškoća s kojima se suočavaju u brizi za svoje teško bolesno dijete u liječenju ali i neposredno i dugo nakon liječenja. Emocionalna i financijska iscrpljenost kao i nagomilani stres koji idu pod ruku sa procesom liječenja ostavljaju na roditelje i cijelu obitelj neizbrisive posljedice i prate ih kroz čitav život u manjoj ili većoj mjeri.
Naš program psihosocijalne podrške podrazumijeva psihološka savjetovanja, individualna ili grupna, prema potrebama korisnika, psihološke radionice u prirodi i prostoru udruge. Nastojimo roditeljima pružiti osnaženje, poruku da smo tu za njih i da u najtežim životnim trenutcima nisu sami.
OSNAŽEN RODITELJ = OSNAŽENO DIJETE = OSNAŽENO OBITELJSKO OKRUŽENJE
Psihosocijalno osnažen roditelj bolje se nosi sa novonastalom situacijom, stabilniji je oslonac i partner u liječenju svog djeteta, utječe na djetetovu hrabrost, osjećaj sigurnosti i prihvaćanje bolesti, komunikacija sa drugom djecom postaje otvorenija, doprinosi stabilnosti u obitelji.